Prokopovo - naše akce

_domů
_prokopské kauzy
_příroda a histórie
_kdopak jsme
_petice "Plácek (ještě) žije!"

hlubočepský masopust

Už ve starověké Mezopotámii vítali lidé příchod jara divokým karnevalem. Pohanské svátky zcela nevymazalo ani křesťanství a tak je církev chytřekdyž se masopustí vtělila do vlastního liturgického roku. Období hostin zařadila před čtyřicet dní dlouhý půst, který končil oslavou Velikonoc, největšího ze svátků křesťanského roku. Masopust čili fašank to však u přísných prelátů neměl nikdy jednoduché. Slavící poddaní se během karnevalového zápalu ocitali na hraně zákona. Víme o středověkých svátcích bláznů plných tanců v maskách a groteskních her, kdy byl celý svět z kořene na hlavu postavený - měšťané brali útokem biskupské sklípky, chudina parodovala papežské volby a i v jinak zbožných klášterech se opatem na pár dnů stával nejmladší novic.
Občanské sdružení Prokopovo a jeho kamarádi se snaží obnovit masopustní tradici v Hlubočepech, odkud ji vyhnala rychle rostoucí metropole. Termín veselí se každý rok přesunuje mezi únorem a březnem. Průvod plný maškar a strašidel, hudby a bubnování se tradičně vydává z nádraží na plácek před technickou památku Pražský Semmering (ulice K Dalejím). Po vydatném napojení a nakrmení účastníků se rej přesouvá ulicí Pod Útesy na náměstíčko před malovaným domečkem, kde dochází k přetahované lanem, ve kterém maškary prokazují svou sílu. Průvod dále stoupá ulicí Pod Žvahohem kolem žvahovské školy a potom opět dolů z kopce do zlíchovské sokolovny. Na její zahradě a v jejím sále se pak hoduje, opéká, slaví, tančí, hraje, volí nejlepší masky a tomboluje s grandiózními cenami...

Pojďte s námi každý rok do Prokopského údolí obrátit svět na hlavu a tak ho aspoň na chvíli napravit! ​​

2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020
zažít hlubočepy jinak
z obyvatel sousedy!

Sousedské slavnosti Zažít město jinak již devátým rokem probíhajípozdnej svou sousedku! v rámci Evropského týdne mobility, který se snaží v evropských městech upozornit a propagovat výhody udržitelné dopravy a rozvoje. V současné době je díky intenzivní městské dopravě veřejný prostor často vnímán jako prostor městské šedi, nepřívětivý pro lidské aktivity a zájmy. Ze zkušeností z tuzemska i zahraničí ale víme, že ulice nemusí být pouze místem, kde parkují a projíždějí auta. Základní myšlenkou sousedské slavnosti je přetvářet ulice a veřejné plochy v místa kulturního a společenského života, v místa pro setkávání a rozvíjení sousedských vztahů.
Hlubočepský konec Prokopského údolí je v hlavním městě zcela specifickým fenoménem. Zarámovaný panoramatem skal a protnutý technickou památkou pražský Semmering měl v 80. letech minulého století solidně nakročeno k tomu, aby se stal rekreačním a ekologickým místem sloužícím celé Praze. Vznikla zde rezervace a později také přírodní park, který měl rezervaci chránit. Tovární provozy zanikly a zůstaly po nich krásné historické budovy, které vybízely k tvůrčímu využití. Bohužel díky ziskuchytivým developerům, jakým je například pseudo-ekologická firma JRD, dochází k postupnému ničemí celého Prokopského údolí. Přijďte ukázat, že to umíme jinak, přijďte se stát z obyvatel sousedy!
Letos již popáté pořádá Prokopovo, o. s., společně s o. s. Auto*Mat.

2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2018 - 2019
sousedká předprázdninová sešlost

Zveme Vás na Sousedskou sešlost v Hlubočepích, konal se výborný blešákkterá se uskuteční ve čtvrtek 27. června 2013 od 17:00 na plácku za viaduktem Buštěhradské dráhy (z Hlubočep jděte směrem do Prokopského údolí, je to naproti bufetu u Jirky).

Program:

- Blešák - provětrejte na léto skříně a komory

- Info o zájmech developerské firmy JRD zastavět Prokopské údolí

- Jídlo a pití - co se přinese, to se sní, něco k opečení se hodí

- Promítání - po setmění letní kino

- Výtvarná dílna pro děti i dospělé

- Muzika

2013

© Prokopovo o.s. 2013